Coronavirus la Ambasada României din Franța. Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează, luni, că șapte persoane care își desfășoară activitatea în cadrul Ambasadei României la Paris au fost testate pozitiv cu COVID-19.
"Au fost dispuse măsurile care se impun în relația cu autoritățile din statul de reședință, respectiv măsuri de protecție pentru restul colectivului misiunii diplomatice și familiile acestora. Starea celor șapte persoane este bună", anunță sursa citată.
MAE menționează că, în acest context, activitatea Ambasadei României în Republica Franceză va fi restrânsă, având în vedere necesitatea ca personalul misiunii să intre în autoizolare.
Totodată, MAE precizează că activitatea secției consulare este suspendată temporar, fiind preluate doar cazurile urgente, transmite Mediafax.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
Coronavirus
O companie din România oferă angajaților prime de murături de 2000 de lei
Bogdan Bolojan /
22 feb 2025, 18:59
În timp ce guvernul anunță reduceri de cheltuieli și eliminarea unor posturi bugetare pentru a echilibra finanțele publice, la Brașov se împart bani pentru… murături. Compania Apa Brașov oferă angajaților o primă de murături de până la 2000 de lei, o practică care ridică semne de întrebare mai ales în contextul în care compania beneficiază de finanțare din bani publici.