Deși căpșunele românești au ajuns la tarabe, prețurile îi țin la distanță pe unii clienți care probabil ar băga în sacoșă produse românești. Un kilogram de căpșune costă mai mult decât unul de carne.
Întinsă pe 9.000 de metri pătrați, această cultură de lângă Oradea începe să dea primele roade din acest an.
"Anul ăsta chiar arată foarte bine, sunt mulțumit. Undeva pe o scară de 1 la 10, nota 9. Cel mai mult le mănâncă oamenii proaspete, pentru că sunt foarte dulci", spune Leo Piț, un cultivator de căpșuni, potrivit Digi 24.
Prețul le poate lăsa însă un gust amar cumpărătorilor.
Încercăm să vedem cât costă un singur fruct la prețul actual de 40 de lei kilogramul. Am ales un exemplar mai sănătos pe care o să-l cântărim. Are 33 de grame, dacă facem regula de 3 simplă rezultă că acest fruct costă 1,3 lei.
Deși fructele se vând atât în piețe cât și în magazine, doar pofticioșii se opresc să cumpere câteva de gust. O caserolă de 500 de grame costă 20 de lei.
Spre finalul perioadei de recoltare, prețul căpșunelor românești ar putea scădea la 15 lei kilogramul, atât cât costă în prezent cele din import.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News