Un român de 50 de ani a declanșat o misiune Wega în Viena-Margareten. Pentru era deranjat de gălăgia produsă de doi muncitori care lucrau în apartamentul vecin, românul a amenințat un muncitor cu un topor dacă nu se conformează și nu reduc zgomotul.
Discuții aprinse între un cetățean român în vârstă de 50 de ani și doi muncitori în timpul lucrărilor de renovare, cu puțin înainte de ora 15:00, la Siebenbrunnengasse din Viena-Margareten.
La scurt timp însă, bărbatul de 50 de ani l-a invitat pe unul dintre muncitori în apartamentul său cu pretextul de a purta o discuție despre o problemă cu privire la zgomotul infernal produs de munca lor, potrivit Heute.at.
Când muncitorul, în vârstă de 47 de ani, l-a urmărit pe român, acesta a scos brusc un topor și l-a amenințat pe muncitor. Zugravul a fugit din apartament și a chemat poliția.
Forțele alarmate din comanda poliției orașului Margareten, unitatea de așteptare din Viena și unitatea specială Wega au reușit să-l aresteze pe bărbatul de 50 de ani fără rezistență. Toporul a fost rechiziționat.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Serviciile secrete de la Kiev au arestat 9 ucraineni care lucrau la ordinul Rusiei și pregăteau sabotaje
Bogdan Bolojan /
16 apr 2025, 16:42
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat miercuri o descoperire alarmantă, care aruncă o lumină nouă asupra metodelor tot mai agresive ale serviciilor secrete ruse în cadrul războiului hibrid purtat împotriva Kievului. Potrivit unui comunicat oficial, autoritățile ucrainene au reușit să aresteze simultan nouă persoane, acuzate că ar fi fost recrutate de către FSB – temutul serviciu federal de securitate al Rusiei, succesorul KGB-ului sovietic – pentru a organiza atacuri teroriste și acțiuni de sabotaj pe teritoriul Ucrainei.