Un băieţel de şase ani a fost transportat la Spitalul de Copii din Iaşi, cu elicopterul. Copilul, susţine mama sa, ar fi mâncat fructe sau seminţe ce păreau a fi de mătrăgună. Băiatul este tahicardic şi somnolent.
Băiatul de șase ani este din satul Tamaşi, judeţul Bacău şi a ajuns iniţial la Unitatea de Primiri Urgenţe din Bacău.
Medicul şef al UPU SMURD Iaşi spune că băiatul a fost transferat cu elicopterul, pentru că avea nevoie de îngrijiri la Spitalul de Pediatrie de la Iaşi.
„Copilul a ajuns la Upu la Spitalul de Pediatrie Bacău după ce ar fi mâncat de pe câmp nişte fructe sau seminţe de pe câmp ce păreau a fi de mătrăgună, conform mamei. Este somnolent, tahicardic, şi a fost transferat cu elicopterul SMURD la Spitalul Sfânta Maria Iaşi.", a declarat Diana Cimpoeşu, medic şef UPU SMURD Iaşi, potrivit Mediafax.
Mătrăguna este considerată plantă otrăvitoare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Volkswagen, decizie radicală. S-a răzgândit și nu mai trece pe motoare electrice
Bogdan Bolojan /
25 apr 2025, 15:56
Într-un moment în care direcția industriei auto pare clar îndreptată spre electrificare completă, grupul Volkswagen surprinde printr-o decizie strategică care poate reconfigura dinamica pieței europene. Producătorul german a anunțat că modelele sale de succes – Golf, T-Roc și Tiguan – vor beneficia de o finanțare specială în vederea continuării producției în versiuni cu motoare cu combustie internă, cel puțin până în 2035.