Papa Francisc a anulat o vizită în Malta, prevăzută pentru data de 31 mai, din cauza crizei legată de noul coronavirus, conform unui anunţ dat publicităţii luni de Vatican, transmite DPA.
"Din cauza situaţiei globale aflate în derulare şi în acord cu autorităţile locale şi cu biserica, vizita a fost amânată pentru o dată ce nu a fost încă stabilită", a declarat Matteo Bruni, purtător de cuvânt al Vaticanului.
Vizita în Malta urma să fie prima călătorie a Suveranului Pontif în afara Italiei din acest an şi cea de-a patra vizită papală în ultimii 30 de ani în această insulă din Mediterana a cărei populaţie este majoritar catolică.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Cum văd românii Marea Britanie: Țara oportunităților sau un loc al provocărilor?
Alexandra Curtache /
22 feb 2025, 15:33
Marea Britanie ocupă un loc aparte în inima românilor, fiind una dintre principalele destinații pentru muncă, educație și afaceri. Cu o comunitate de peste 1,2 milioane de români, Londra este considerată a treia capitală din lume cu cei mai mulți vorbitori de română, după București și Chișinău, potrivit ambasadoarei României în Regat, Laura Popescu. Într-un interviu acordat AGERPRES, diplomatul a discutat despre modul în care românii percep Marea Britanie.