Dan Tudorache, primarul în funcție al Sectorului 1 al Capitalei, a fost chemat, luni, la audieri la Secţia de Investigare a Infracţiunilor în Justiţie (SIIJ), după ce i-a făcut plângere președintelui Biroului Electoral de Circumscripție din acest sector.
„Am fost chemat luni, de la ora 13.00, pentru a da explicații în legătură cu plângerea pe care am făcut-o pe numele procurorului care a fost președinte al Biroului Electoral din Sectorul 1 despre cum au fost lăsați să pătrundă în acea sală, în care erau sacii cu voturi, anumite persoane, dar și Dan Barna”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Dan Tudorache.
Dan Tudorache a făcut plângere pe numele procurorului Nicolae Sprîncu, președintele BES 1.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Care sunt paşii pentru alegerea succesorului Papei Francisc
Gabriel Nuță-Stoica /
21 apr 2025, 13:47
Odată cu moartea Papei Francisc, anunţată luni de Vatican, Biserica Romano-Catolică va începe ritualurile elaborate, pline de tradiţie, care marchează sfârşitul unei papalităţi şi conduc la începutul celei următoare, relatează Reuters. Cele mai multe sunt guvernate de o constituţie cunoscută sub numele de Universi Dominici Gregis, aprobată de Papa Ioan Paul al II-lea în 1996 şi revizuită de Papa Benedict al XVI-lea în 2007 şi 2013.