Începând cu 2029, marile evenimente culturale din Elveția vor pierde finanțarea de la stat. Acesta este o primă măsură pe care administrația o ia în vederea reducerii costurilor. Renumitul festival de Film de la Locarno este unui dintre evenimentele care va pierde fi ajutorul de la stat.
O altă măsură, luată de Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare, este de a dizolva parteneriatele cu evenimente culturale. Măsura va afecta Festivalul Culturescapes și Visions du Réel-Viziuni ale realității - festival de film documentar de renume internațional, care se desfășoară din 1969, la Nyon.
Alături de cele de mai sus vor fi afectate Festivalul de Film Freibourg, Festivalul Internațional de Scurtmetraj de la Winterthur, African Book Fair de la Geneva, Fondul UNESCO pentru diversitate culturală, Visions Sud Est – fond de producție cinematografică, Teatrul Zürcher Spektakel și Südkulturfonds, precizează swissinfo.ch.
Din acest an, Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare a redus fondurile pentru cooperare culturală cu 45%, și se așteaptă o nouă diminuare a acestora.
Parlamentul elvețian a votat, în decembrie, reducerea cu 110 milioane de franci elvețieni din bugetul pentru cooperare internațională pentru 2025, și cu 321 milioane franci din planul financiar pentru anii 2026 până în 2028.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News