Euronews scrie că președinția României la Consiliul European se deschide în mod turbulent. Asta după ce Liviu Dragnea a dat în judecată Comisia Europeană.
"Președinția română se deschide în mod turbulent Consiliului European. Liderul social-democraților din guvern, Liviu Dragnea, a făcut apel la Curtea Europeană de Justiție împotriva Comisiei Europene. Executivul UE a deschis o investigație privind utilizarea fondurilor europene care a condus la condamnarea politicianului român la trei ani și jumătate de închisoare pentru corupție. Dragnea nu va putea candida pentru prim-ministru din cauza condamnării sale," scrie Euronews.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Care sunt paşii pentru alegerea succesorului Papei Francisc
Gabriel Nuță-Stoica /
21 apr 2025, 13:47
Odată cu moartea Papei Francisc, anunţată luni de Vatican, Biserica Romano-Catolică va începe ritualurile elaborate, pline de tradiţie, care marchează sfârşitul unei papalităţi şi conduc la începutul celei următoare, relatează Reuters. Cele mai multe sunt guvernate de o constituţie cunoscută sub numele de Universi Dominici Gregis, aprobată de Papa Ioan Paul al II-lea în 1996 şi revizuită de Papa Benedict al XVI-lea în 2007 şi 2013.