Premierul Orban susține că observă semnale alarmante privitor la piaţa cerealelor. În martie s-au exportat 700.000 de tone. El îi numeşte „lacomi" pe unii producători.
„Nu ne putem permite să acceptăm ca din lăcomie, unii proprietari de cantităţi de cereale să trimită la export şi să ne lase fără grâu", a spus Orban.
Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, spune că procedura de eliberare al avizului fitosanitar era făcută „pe genunchi, în 24 de ore", dar a fost refăcută.
„Deci dacă va fi necesar, eu sunt hotărât inclusiv să interzicem exporturile, şi dacă va fi necesar, chiar să facem rechiziţii. Noi trebuie să asigurăm cantităţile necesare până la următoarea recoltă, pentru a asigura necesarul de grâu pentru consumul intern", a mai spus premierul.
Orban a anunţat că trebuie impuse măsuri pentru a opri acest „dezmăţ", relatează Mediafax.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News