Asaltul a avut loc duminică dimineață, la ora 3.40 în apropierea unui club din Loria.
Un tânăr de 19 ani, de origine română, a fost atacat din motive banale, în fața unui club, de un alt băiat care l-a lovit violent cu pumnul în față.
Italia. Tânăr român, ajuns la spital după ce a primit o lovitură în fața unui club
Lovitura a fost atât de puternică încât băiatul a căzut la pământ și a suferit un traumatism facial și in zona capului.
Bărbatul rănit a fost transportat la spitalul din Bassano del Grappa. Din fericire, rănile suferite nu îi pun viața în pericol.
Sunt în curs de desfășurare investigații pentru a reconstitui incidentul.
Un alt român, marinar pe o navă in apropiere de portul italian Gaeta, a fost preluat de urgență și transportat la spital.
Ieri după-amiază devreme, camera de operațiuni a Căpităniei Portului Gaeta a fost alertată de comandamentul unui petrolier sub pavilion maltez, ancorat în rada la aproximativ 3 mile de coastă, care a solicitat asistență pentru un membru al echipajului îmbolnăvit.
Italia. Marinar român, preluat de urgență de pe o navă și dus la spital cu o ambarcațiune de salvare
Prin urmare, a fost activată procedura operațională prevăzută pentru astfel de cazuri, cu implicarea prealabilă a CIRM (Centrul Internațional de Radio-Medicină), organismul însărcinat cu telemedicina pentru personalul navigant, care, pe baza simptomelor raportate telefonic de la bord, a pus un prim diagnostic și a ordonat debarcarea marinarului la cea mai apropiată unitate medicală.
Evacuarea medicală a fost efectuată de către nava de patrulare SAR CP 856 a Căpităniei Portului Gaeta, care, odată ajunsă la navă și flancată pe partea de tribord la trapa folosită în mod normal pentru îmbarcarea pilotului, a reușit să îl transfere în siguranță pe nefericitul navigator, în ciuda condițiilor meteorologice nu tocmai optime și a prezenței valurilor.
Marinarul, un bărbat de naționalitate română, a fost transportat la țărm de către barca de patrulare și încredințat în grija medicilor de la Serviciul 118, alertat prompt de către Sala de Operațiuni a Căpităniei Portului și, între timp, a ajuns la cheiul Caboto.
Odată ajuns la țărm, marinarul român a fost transportat la spitalul din Formia pentru îngrijiri.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News