Maccabi - CFR Cluj, rezultat final. Ardelenii, cu un pas în playoff

Bogdan Bolojan |
Data publicării:

CFR Cluj este cu un pas în playoff-ul Conference League, după ce a învins-o în deplasare pe Maccabi Petah Tikva.

CFR Cluj a obținut o victorie importantă împotriva echipei israeliene Maccabi Petah Tikva, cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul ''Gheorghi Asparuhov'' din Sofia, în prima manșă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Formația pregătită de Dan Petrescu a câștigat grație golului marcat de croatul Karlo Muhar în minutul 8, devenind astfel favorită la calificarea în play-off-ul competiției.

CFR Cluj a început meciul în forță, iar în minutul 4, Bîrligea a trimis o centrare din unghi care a lovit bara transversală. Golul victoriei a venit în minutul 8, când Muhar a fructificat mingea respinsă de portar după un șut al lui Bîrligea.

Maccabi Petah Tikva a avut și ea câteva oportunități, cu două șuturi de la distanță ale lui Mahamid în minutele 16 și 21, însă ambele au trecut peste poartă. De asemenea, în minutul 25, Mogoș a fost aproape de gol, dar mingea a atins doar transversala după o lovitură de cap.

Cea mai mare șansă a echipei israeliene a venit în minutul 35, când șutul de la distanță al lui Karo a fost respins spectaculos de Sava.

Repriza a doua. CFR s-a baricadat și și-a conservat avantajul

În repriza secundă, jocul a fost echilibrat, ambele echipe având dificultăți în a prelua controlul. Bîrligea nu a reușit să ajungă la o centrare trimisă de Tachtsidis în minutul 64, iar Muhar a șutat peste poartă un minut mai târziu. Korenica a avut și el o încercare periculoasă în minutul 66, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Returul va avea loc pe 15 august, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, de la ora 20:00, fiind arbitrat de maghiarul Tamas Bognar.

Dacă CFR Cluj va reuși să elimine Maccabi Petah Tikva, va juca împotriva câștigătoarei dintre FC ŢSKA 1948 Sofia și Pafos FC, care a câștigat cu 2-1 prima manșă. CFR Cluj ar urma să joace acasă primul meci pe 22 august, iar returul ar fi în deplasare, pe 29 august.

CFR Cluj nu are un start la fel și de bun în Liga 1, acolo unde ocupă doar locul 10, cu patru puncte după patru meciuri disputate.