O delegație a Parlamentului European, condusă de președintele PE, Antonio Tajani vine astăzi în România. Vor avea întrevederi cu Klaus Iohannis la Cotroceni, cu Viorica Dăncilă la Palatul Victoria și cu Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu, la Parlament.
De la ora 11.00 delegația Parlamentului European, condusă de Antonio Tajani, va fi primită la Palatul Cotroceni, de către Klaus Iohannis, conform agendei oficiale a șefului statului.
Întâlnirea de la Palatul Victoria are loc în perspectiva preluării de către România, de la 1 ianuarie 2019, pentru o perioadă de șase luni, a Președinției rotative a Consiliului Uniunii Europene, potrivit unui comunicat de presă al Guvernului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Volkswagen, decizie radicală. S-a răzgândit și nu mai trece pe motoare electrice
Bogdan Bolojan /
25 apr 2025, 15:56
Într-un moment în care direcția industriei auto pare clar îndreptată spre electrificare completă, grupul Volkswagen surprinde printr-o decizie strategică care poate reconfigura dinamica pieței europene. Producătorul german a anunțat că modelele sale de succes – Golf, T-Roc și Tiguan – vor beneficia de o finanțare specială în vederea continuării producției în versiuni cu motoare cu combustie internă, cel puțin până în 2035.