Un protest inedit are loc în aceste momente în Iași.
Un camion pe care este fotografia ministrului Justiției Tudorel Toader și textul „Mi-e rușine cu rectorul Toader” se plimbă pe străzile din Iași.
Protestul inedit este organizat de asociația civică Reset. De asemenea, Reset a făcut și o petiție pe care o pot semna cei care doresc ca Toader să fie demis din funcția de rector al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași: „Semnează demisia pe Reset”.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Șofer român de TIR, surprins de cât i s-a cerut pe un sandwich în Italia. "Nu era așa scumpă țara asta, ce se întâmplă?"
Bogdan Bolojan /
22 apr 2025, 09:45
Adrian, un șofer român de TIR care traversează frecvent Europa, a răbufnit într-un videoclip postat pe rețelele sociale, exprimându-și nemulțumirea față de prețurile exorbitante practicate în Italia. Povestea sa, simplă și sinceră, este reflectarea unei realități cu care tot mai mulți români din diaspora se confruntă: costul vieții a crescut semnificativ, iar diferențele de preț între țări, dar și între regiunile unei țări, devin tot mai greu de înțeles și acceptat.