„Să nu creadă lumea că numărul cazurilor confirmate de coronavirus în România arată că atâtea sunt”, a atras atenția Raed Arafat, la Antena 3, unde a vorbit despre pandemia de COVID 19.
„La acest moment toți trebuie să stea să se gândească. Vom trece prin perioade grele. România nu este o țară care stă într-o bulă separată. Să nu creadă lumea că numărul cazurilor confirmate înseamnă că atâtea sunt. Numărul cazurilor confirmate înseamnă ca atâtea au fost confirmate. Pentru că ele pot fi și cazuri asimptomatice si cazuri cu simptome de răceală ușoară”, a spus Raed Arafat.
„Dacă aveam răspândire comunitară care era la un nivel foarte grav, atunci apăreau cazurile de terapie intensivă și decedați în zecile de cazuri”, a mai spus Raed Arafat.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Paște cu dor printre camioane: românii din diaspora au dus mâncare și alinare șoferilor blocați în parcări de Paște
Gabriel Nuță-Stoica /
20 apr 2025, 17:21
Pentru al cincilea an consecutiv, voluntarii Asociației RoOmenia – Voluntari în Europa au dus pachete de Paște și alinare zecilor de mii de șoferi români aflați în parcările Europei, departe de casă. Acțiunea s-a desfășurat în țări precum Germania, Belgia, Italia, Franța, Marea Britanie și Spania, aducând nu doar mâncare tradițională, ci și solidaritate, emoție și sentimentul de apartenență.