Preşedintele UNPR, Gabriel Oprea, a declarat că organizarea unui referendum naţional pe 26 mai, în acelaşi timp cu alegerile europarlamentare, este atributul preşedintelui Klaus Iohannis, iar dacă se va realiza acest lucru, el şi colegii de partid se vor prezenta la vot.
"Nu o comentez (intenţia preşedintelui Klaus Iohannis de a organiza un referendum pe 26 mai - n.r.), este atributul preşedintelui, dacă face acest referendum ne prezentăm la vot", a declarat Gabriel Oprea într-o conferinţă de presă organizată sâmbătă, la finalul reuniunii organizaţiilor UNPR din regiunea Bucureşti-Ilfov.
El a adăugat că România are nevoie "de o justiţie puternică fără abuzuri" pentru a fi un stat puternic.
"În toate funcţiile pe care le-am avut, de ministrul al Apărării, de Interne, vicepremier şi chiar premier, am sprijinit Justiţia. România, ca să fie un stat puternic, are nevoie de o justiţie puternică fără abuzuri", a spus Oprea.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Paște cu dor printre camioane: românii din diaspora au dus mâncare și alinare șoferilor blocați în parcări de Paște
Gabriel Nuță-Stoica /
20 apr 2025, 17:21
Pentru al cincilea an consecutiv, voluntarii Asociației RoOmenia – Voluntari în Europa au dus pachete de Paște și alinare zecilor de mii de șoferi români aflați în parcările Europei, departe de casă. Acțiunea s-a desfășurat în țări precum Germania, Belgia, Italia, Franța, Marea Britanie și Spania, aducând nu doar mâncare tradițională, ci și solidaritate, emoție și sentimentul de apartenență.