Guvernul Dăncilă nu are avizul CSAT pentru bugetul de stat pe 2019, ca atare este nevoit să amâne aprobarea lui.
Reamintim că şedinţa de marţi a CSAT fost suspendată marți de către președintele Klaus Iohannis.
Şedinţa de CSAT de marţi a fost oprită după 3 ore de discuţii şi va fi reluată în 19 decembrie. Unul dintre motivele amânării este faptul că nu există un conses privind bugetul instituţiilor din domeniul apărării, potrivit unor surse politice.
În lipsa unui aviz din partea CSAT, legea ar putea fi atacă la Curtea Constituţională. În plus, în acest moment, PSD-ALDE au o problemă cu majoritatea în Parlament.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
buget
guvern
Dezamăgire în Italia. China preia o fabrică-simbol a italienilor
Bogdan Bolojan /
16 apr 2025, 23:17
Italia trece printr-un moment de cumpănă emoțională profundă, după ce una dintre cele mai emblematice companii din istoria sa industrială a fost vândută unor chinezi. Bialetti, faimosul producător de cafetiere moca cu formă octogonală, prezent în aproape fiecare gospodărie italiană, a fost preluat de un consorțiu chinez condus de antreprenorul Stephen Cheng din Hong Kong. Tranzacția, anunțată oficial de ambele părți, a stârnit o reacție intensă în rândul italienilor: tristețea și nostalgia s-au împletit cu o furie greu de stăpânit.