Garda civilă spaniolă a anunțat, miercuri, arestarea unui bărbat căutat de autoritățile portugheze după ce a fost condamnat pentru un omor la Amarante, în 2006. Bărbatul, de naționalitate română, a fost găsit și reținut în zona Badajoz, duminică trecută, când conducea și a fost oprit într-o operațiune de control rutier, din cauza pandemiei covid-19.
Sursa Poliției Judiciare a declarat agenției Lusa că bărbatul, în vârstă de 49 de ani, a fost condamnat pentru uciderea unui profesor în centrul Amarantei, în districtul Porto, în mai 2006.
Pe lângă condamnarea pentru omor, bărbatul are și alte cazier judiciar legat de traficul de droguri.
El trebuie să fie predat autorităților portugheze în următoarele două săptămâni pentru a-și ispăși pedeapsa în Portugalia, la care a fost condamnat.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Paște cu dor printre camioane: românii din diaspora au dus mâncare și alinare șoferilor blocați în parcări de Paște
Gabriel Nuță-Stoica /
20 apr 2025, 17:21
Pentru al cincilea an consecutiv, voluntarii Asociației RoOmenia – Voluntari în Europa au dus pachete de Paște și alinare zecilor de mii de șoferi români aflați în parcările Europei, departe de casă. Acțiunea s-a desfășurat în țări precum Germania, Belgia, Italia, Franța, Marea Britanie și Spania, aducând nu doar mâncare tradițională, ci și solidaritate, emoție și sentimentul de apartenență.