Spania. Doi români dintr-un grup infracțional care a jefuit șase aziluri de bătrâni din Galicia au fost arestați
Un român de 31 de ani din Alzira, Spania, a fost arestat de poliție, fiind cercetat pentru o tentativă de crimă, după ce și-a înjunghiat colegul de cameră în gât.
Evenimentele s-au produs sâmbătă, în jurul orei 23.00, când polițiștii au fost solicitați ca un caz, unde o persoană a fost rănită, după un atac cu un cuțit.
Polițiștii au găsit un bărbat întins pe pământ, sângerând abundent din rana suferită la gât, pe care încerca să o acopere cu mâinile. Victima ar fi avut o ceartă puternică cu colegul său de cameră, care l-a înjunghiat în gât.
Agenții l-au localizat pe presupusul autor, un bărbat de 31 de ani de origine română, care a fost arestat pentru tentativă de crimă. Asupra sa a fost găsit un cuțit lung de opt centimetri, care ar fi putut fi folosit în atac.
Victima a fost transferată la spital și internată în secția de terapie intensivă în stare gravă, după ce a fost operată, potrivit EFE.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Serviciile secrete de la Kiev au arestat 9 ucraineni care lucrau la ordinul Rusiei și pregăteau sabotaje
Bogdan Bolojan /
16 apr 2025, 16:42
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat miercuri o descoperire alarmantă, care aruncă o lumină nouă asupra metodelor tot mai agresive ale serviciilor secrete ruse în cadrul războiului hibrid purtat împotriva Kievului. Potrivit unui comunicat oficial, autoritățile ucrainene au reușit să aresteze simultan nouă persoane, acuzate că ar fi fost recrutate de către FSB – temutul serviciu federal de securitate al Rusiei, succesorul KGB-ului sovietic – pentru a organiza atacuri teroriste și acțiuni de sabotaj pe teritoriul Ucrainei.