Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat, în această seară, că începând cu această noapte, românii din Diaspora care vin în țară vor fi plasați în izolare la domiciliu, indiferent din ce țară vin.
„Se instituie pentru toate persoanele care vin din străinătate carantinarea sau izolarea la domiciliu. Pentru cei care nu au această posibilitate se poate opta pentru carantină instituționalizată, suportând costurile carantinei. Din această noapte, cei care ajung în țară se izolează la domiciliu, indiferent de unde vin”, a spus Raed Arafat.
Citește și România intră în STARE de ALERTĂ. Ce restricții vor fi ridicate
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Paște cu dor printre camioane: românii din diaspora au dus mâncare și alinare șoferilor blocați în parcări de Paște
Gabriel Nuță-Stoica /
20 apr 2025, 17:21
Pentru al cincilea an consecutiv, voluntarii Asociației RoOmenia – Voluntari în Europa au dus pachete de Paște și alinare zecilor de mii de șoferi români aflați în parcările Europei, departe de casă. Acțiunea s-a desfășurat în țări precum Germania, Belgia, Italia, Franța, Marea Britanie și Spania, aducând nu doar mâncare tradițională, ci și solidaritate, emoție și sentimentul de apartenență.