Autorităţile portugheze vor aplica amenzi cuprinse între 50 şi până la 100 de euro turiştilor care nu respectă regulile privind purtarea măştii şi păstrarea distanţei fizice la plajă, transmite joi EFE.
Poliţia Maritimă îi va sancţiona pe cei care nu folosesc măşti în timpul accesului pe plajă şi până când se aşează pe prosop, cu păstrarea distanţei fizice de un metru şi jumătate şi cu respectarea circuitului de acces la plajă.
Tavernele de la malul mării şi restaurantele - unde purtarea măştii este obligatorie - care nu respectă standardele de igienă şi dezinfectare pot fi sancţionate cu amenzi cuprinse între 500 şi 1.000 de euro.
Decretul de lege, care a fost aprobat de Consiliul de Miniştri la 6 mai, va apărea în Monitorul Oficial chiar înainte de acest sfârşit de săptămână, când începe sezonul turistic în Cascais şi în regiunea Algarve (sud), în timp ce plajele din restul ţării se vor deschide în iunie, inclusiv cele din arhipelagul Madeira.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Un nou investitor preia șantierul din Mangalia, după ce Damen a anunțat că pleacă din România
Bogdan Bolojan /
26 Martie 2025, 12:56
Criza economică și socială de la Șantierul Naval Damen Shipyards Mangalia (DSMa) ar putea avea o rezolvare în curând, după ce autoritățile române au anunțat negocieri avansate cu un investitor interesat să preia facilitățile și forța de muncă a companiei aflate în insolvență. Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Bogdan Ivan, a declarat miercuri, în cadrul dezbaterii „Ora Guvernului” din Senat, că acest potențial investitor ar putea menține activitatea economică a șantierului și asigura plata salariilor celor peste o mie de angajați afectați de criză.