Un român, în vârstă de 33 de ani, a murit alături de alte trei persoane într-un cumplit accident de circulație care a avut loc în noaptea de 5 septembrie, lângă orașul Kolomija, regiunea Ivano-Frankivsk, Ucraina.
Tragedia a avut loc după ce românul care călătorea alături de colegii lui, trei ucrainieni, aflați într-un Zsiguli, VAZ 2012, au intrat direct în semiremorca unui TIR care era staționat și cu avariile aprinse. Șoferul camionului, un moldovean din Chișinău, oprise pentru a ajuta un coleg camionagiu care avea probleme cu TIR-ul lui.
Șoferul vinovat de tragedie avea 30 de ani, iar ceilalți doi 26 și 18 ani.
Autoritățile au anunțat, potrivit mukachevo.net, că în apropiere de locul accidentului, cu puțin înainte de producerea acestuia, a fost raportat un jaf, și e posibil ca făptuitorii să fi fost chiar tinerii morți în accident.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Serviciile secrete de la Kiev au arestat 9 ucraineni care lucrau la ordinul Rusiei și pregăteau sabotaje
Bogdan Bolojan /
16 apr 2025, 16:42
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat miercuri o descoperire alarmantă, care aruncă o lumină nouă asupra metodelor tot mai agresive ale serviciilor secrete ruse în cadrul războiului hibrid purtat împotriva Kievului. Potrivit unui comunicat oficial, autoritățile ucrainene au reușit să aresteze simultan nouă persoane, acuzate că ar fi fost recrutate de către FSB – temutul serviciu federal de securitate al Rusiei, succesorul KGB-ului sovietic – pentru a organiza atacuri teroriste și acțiuni de sabotaj pe teritoriul Ucrainei.