O descoperire macabră a fost făcută în Craiova.
Un bărbat de cetățenie britanică, în vârstă de 63 de ani, a fost descoperit decedat marți după-amiază în zona Bălții Craiovița din Craiova, după ce Inspectoratul de Poliție Județean Dolj a primit o sesizare cu privire la prezența unui bărbat inconștient în acea zonă.
"La locul incidentului s-au deplasat mai mulți polițiști și echipe medicale de prim-ajutor, dar, din nefericire, a fost constatat decesul bărbatului", a declarat IPJ Dolj.
După efectuarea verificărilor, autoritățile au stabilit că bărbatul decedat este un cetățean britanic în vârstă de 63 de ani.
Poliția desfășoară investigații pentru a stabili circumstanțele exacte ale evenimentului, iar o necropsie a fost dispusă pentru a determina cu precizie cauza decesului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Români anchetați în Italia după o fraudă uriașă cu mașini second-hand: vile de lux și bunuri de peste 4 milioane de euro confiscate
Gabriel Nuță-Stoica /
06 noi 2025, 16:41
Autoritățile italiene au confiscat bunuri în valoare de peste 4,3 milioane de euro de la o rețea de escroci români implicați într-o amplă fraudă cu mașini second-hand. Nouă români și patru italieni au fost acuzați că falsificau kilometrajul vehiculelor și vindeau mașinile la prețuri umflate, obținând profituri ilegale din care și-au cumpărat vile de lux, inclusiv una cu vedere la mare. Ancheta, începută în 2018, a dus la peste 250 de cazuri de înșelăciune descoperite și la primele condamnări pronunțate în 2022. Tribunalul din Ancona a dispus confiscarea averilor, considerând că acestea provin din activități infracționale și nu pot fi justificate prin venituri legale.