Un medic român a încetat din viaţă. Georgel Filip doar 44 de ani
Medicul slătinean Georgel Filip, a încetat din viaţă la doar 44 de ani. El a fost găsit mort, miercuri, în locuinţa sa din Slatina, unde locuia singur.
Medicul a fost găsit de fratele său, care a anunţat autorităţile. Georgel Filip a lucrat la Serviciul de Ambulanţă Judeţean, dar şi la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Olt.
În timpul pandemiei, s-a implicat activ în campania de vaccinare împotriva COVID-19, scrie gazetanoua.ro.
În cariera sa, Georgel Filip a şi predat la Școala Sanitară Postliceală de Stat Slatina. Aici a făcut parte dintr-un lot de profesori condamnaţi la închisoare pentru luare de mită.
Înmormântarea va avea loc astăzi, în cimitirul din satul Proapeţi, comuna Curtişoara.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Germania anunță că a primit prea mulți ucraineni și propune o nouă schemă: "Va fi o distribuire obligatorie"
Bogdan Bolojan /
05 Martie 2025, 18:59
Ministrul german de interne, Nancy Faeser, a avertizat că Uniunea Europeană trebuie să se pregătească pentru un posibil nou val de refugiați din Ucraina, în cazul în care avansurile militare ale Rusiei vor agrava situația de securitate din țara vecină. Oficialul german a subliniat că, dacă acest scenariu se materializează, statele membre ale UE trebuie să adopte un mecanism clar și echitabil de distribuire a refugiaților, astfel încât povara să nu cadă doar pe umerii unor țări precum Germania, Polonia sau Cehia.