Un tânăr de 21 de ani din județul Gorj a murit, vineri, după ce mașina în care era, condusă de un șofer beat, a intrat într-un pilon din beton. Conform IPJ Gorj, accidentul a avut loc vineri dimineață în comuna Peștișani.
Din cercetări a reieșit că un tânăr de 26 de ani, din comuna Runcu, în timp ce conducea un autoturism pe DN 67 D, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un pilon din beton.
În urma impactului, șoferul a fost rănit, iar un tânăr de 21 de ani, din comuna Runcu, pasager în autoturism, a murit. Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentrație de 0,46 mg /l alcool pur în aerul expirat. A fost întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă și conducerea unui autovehicul pe drumurile publice de către o persoană aflată sub influența alcoolului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Cum văd românii Marea Britanie: Țara oportunităților sau un loc al provocărilor?
Alexandra Curtache /
22 feb 2025, 15:33
Marea Britanie ocupă un loc aparte în inima românilor, fiind una dintre principalele destinații pentru muncă, educație și afaceri. Cu o comunitate de peste 1,2 milioane de români, Londra este considerată a treia capitală din lume cu cei mai mulți vorbitori de română, după București și Chișinău, potrivit ambasadoarei României în Regat, Laura Popescu. Într-un interviu acordat AGERPRES, diplomatul a discutat despre modul în care românii percep Marea Britanie.